Zaczynamy Trening

Jest to forum o tematyce kulturystycznej dla osob ktore zaczynaja

#1 2012-12-22 20:07:43

 Ozzy

Sparta

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2012-12-21
Posty: 95
Punktów :   

Jak Prawidłowo Ćwiczyć ?

Myśle że bardzo ważną rzeczą jest wiedzieć jak dzielimi ćwiczenia.

Ćwiczenia dzielimy na złożone oraz izolowane.

Ćwiczenia złożone
to takie, które angażują do pracy więcej niż jedną parę stawów, a przeto więcej niż jedną parę mięśni. Dzięki zaangażowaniu dwu i więcej stawów oraz dwu i więcej grup mięśniowych, w ćwiczeniach złożonych możliwe jest stosowanie większych ciężarów, co ma bezpośrednie przełożenie na znaczący rozwój siły i masy mięśniowej. Głównie z tej racji, w klasycznych programach treningowych ćwiczenia złożone wykonuje się w pierwszej kolejności. Na początku treningu dysponujemy dużym zapasem energii, dzięki czemu wykorzystujemy ją najbardziej efektywnie. Szczególnie dotyczy to osób początkujących, których mięśnie szybko ulegają zmęczeniu, a połączenia neuro-mięśniowe i umiejętność maksymalnej koncentracji nie zostały jeszcze dostatecznie wyćwiczone. Typowe ćwiczenia złożone to m.in.: martwy ciąg, przysiady ze sztangą, wyciskanie sztangi w leżeniu, wyciskanie sztangi zza karku, podciąganie sztangi w opadzie tułowia, pompki na poręczach i podciąganie na drążku.

Ćwiczenia Izolowane
to takie, podczas których ruch odbywa się w jednym stawie (jednej parze stawów). Angażowany do pracy jest tylko jeden mięsień (jedna para mięśni), co sprzyja bezpośredniej jego (ich) stymulacji do rozwoju oraz poprawie kształtu i separacji. W ćwiczeniach izolowanych nie możemy stosować tak dużych ciężarów, jak w ćwiczeniach złożonych, ponieważ trenowane mięśnie pracują w zasadzie samodzielnie. W klasycznych programach treningowych ćwiczenia izolowane wykonuje się na zakończenie treningu danej grupy mięśniowej, jako uzupełnienie ćwiczeń złożonych.

Zawsze zaczynamy trenować wykonując pierw ćwiczenia Złożone a następnie izolowane. Robimy tak ponieważ wykonując ćwiczenia złożone pobudzamy różne stawy i mięśnie do pracy, ćwiczeniami izolowanymi dokańczamy trening danej partii mięśniowej skupiając sie na pojedynczych stawach,mieśniach.

Podobnie jest ćwicząć np. jednego dnia kilka grup mięsniowych NP. Poniedziałek Klatka , Tric i Brzuch . Ćwiczymy ZAWSZE pierw większe partie mięsni  a nastepnie mniejsze.  Robimy tak ponieważ po 1sze ..ćwicząć duże partie ćwiczymy też w tym samym czasie te mniejsze w pewnym stopniu i po 2gie, gdybyśmy najpierw ćwiczyli mniejsze partie mogło by nam braknąć sił w późniejszej fazie treningu na te większe

Kolejność wykonywania ćwiczeń ma istotny wpływ na osiągane efekty. Liczba możliwych kombinacji układania ćwiczeń na poszczególnych treningach jest niezliczona, jednak najbardziej efektywne są takie warianty:

-w pierwszej kolejności wykonujemy ćwiczenia na duże grupy mięśniowe-jeśli najpierw przećwiczymy małe grupy mięśniowe- ujemnie wpłynie to na wielkość obciążeń, jakie będziemy w stanie zastosować w treningu dużych grup(wyjątek podczas stosowania zasady "wstępnego zmęczenia mięsni")

-w pierwszej kolejności wykonujemy ćwiczenia złożone( jak: wyciskania, przysiady), izolowane( jak:rozpiętki, ćwiczenia na maszynach) w drugiej kolejności.

Ważne jest również żeby się nie przećwiczyć:) ..  poniżej profesjonalny wykres który mówi nam ile czasu potrzebujemy na regeneracje danych partii miesniowych

---------------------------------> WYKRES http://www.kulturystyka.pl/atlas/regeneracja.asp WYKRES   <------------------------------------


Bardzo ważny jest również plan treningu dostosowany do naszych potrzeb !!


Nasze treningi powinny być ukierunkowane na wyznaczony cel i w związku z tym powinny różnić się od siebie(adekwatnie do postawionego celu).I tak np.:

Trening na masę - oparty powinien być na ćwiczeniach podstawowych(przysiady, wyciskania, uginania i wyprosty ramion, itp.)z wolnymi ciężarami(sztanga, sztangielki)-ilość serii kształtować się powinna następująco: na duże grupy mięśniowe(np. klatka, grzbiet, uda) ok.12-16 serii, na mniejsze(np. łydki, bicepsy, tricepsy) ok. 9-12 serii(ponadto 1-3 serii rozgrzewkowych w obu przypadkach),ilość powtórzeń 6-12,przerwy pomiędzy seriami ok.2-3 minut. Każda grupa mięśniowa trenowana raz w tygodniu. Czas trwania:4-8 tygodni. Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce.

Trening na poprawę siły - każda grupa mięśniowa trenowana raz w tygodniu. Trening na dużych ciężarach z małą ilością powtórzeń w seriach(8-1).Przerwy pomiędzy seriami wydłużamy do 3-5 minut. Na duże grupy wykonujemy 8-10 serii, na małe 6-8 serii(plus 2-3 serie rozgrzewkowe w obu przypadkach).Trening oparty na podstawowych ćwiczeniach(wyciskania, przysiady, uginania i wyprosty ramion, itp.) z użyciem wolnych ciężarów(sztanga, sztangielki).Czas trwania: 4-8 tygodni(nie dłużej) Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce. I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program-adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego programu.

Trening na rzeźbę - tutaj zalecana jest większa liczba treningów(nawet do 6 tygodniowo)-każdą grupę mięśniową trenujemy nawet 2 razy w tygodniu. Treningi krótkie, bardzo intensywne(przerwy pomiędzy seriami zmniejszamy do 60-30 sekund) z dużą różnorodnością ćwiczeń(dodajemy więcej ćwiczeń izolowanych, jak np. rozpiętki w leżeniu, krzyżowanie linek wyciągów, ćwiczenia na maszynach treningowych).Można stosować superserie, serie łączone, serie potrójne, gigantserie(powyżej 3 ćwiczeń na tę samą grupę wykonywanych w minimalnych odstępach)-oczywiście w miarę zaawansowania ćwiczącego. Na większe grupy mięśniowe wykonujemy 12-9 serii, na mniejsze10-7 serii-ilość powtórzeń nie mniejsza niż 10-12.Dobre połączenie to wykonanie po treningu siłowym treningu aerobowego(30-45 minut). Oczywiście jest to tylko bardzo ogólny zapis, a od tych zasad są odstępstwa, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na te same bodźce. I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program-adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego programu.

Trening w okresie regeneracyjnym - Cykl ten stosujemy po każdym ciężkim cyklu, np. budowania siły. Jest to czas, w którym dajemy mięśniom trochę potrzebnego im luzu. Czas jego trwania jest ściśle zależny od stopnia intensywności treningów w cyklu poprzedzającym i wynosi od 2 do 4 tygodni. Obciążenia, jakie stosujemy pozwalać mają na swobodne wykonanie 12-15 ruchów w każdej serii( z zapasem 2-3 powtórzeń, których oczywiście nie wykonujemy).Ilość serii na poszczególne grupy zbliżona do okresu budowania masy. Długość przerw pomiędzy seriami ok.2 minut-przy ćwiczeniach typowo siłowych(jak np. wyciskania, przysiady)-do 3-3,5 minuty. Każdą grupę trenujemy raz na 5-6 dni. Dobór ćwiczeń jest sprawa indywidualną-jest to także czas leczenia ewentualnych kontuzji(takich, które pozwalają na kontynuowanie treningów)i pod tym kątem można układać plan ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe. I tak w rzeczywistości, każdy powinien wypracować sobie osobisty program-adekwatny do indywidualnych predyspozycji organizmu, a zapis ogólny powinien służyć, jako podstawa do dalszych prób wypracowania tego programu.

Może jeszcze rady ćwiczeniowe na poszczególne partie

Klatka piersiowa
Aby w pełni rozwinąć mięśnie klatki piersiowej, musisz się zająć trzema różnymi partiami: dolnymi, środkowymi i górnymi mięśniami klatki piersiowej. Takie ćwiczenia, jak płaskie i skośne ławeczki oraz podciąganie się na drążku, wyrabiają środkową i dolną partię mięśni klatki piersiowej. Wyciskanie na ławeczce skośnej uruchamia górną część klatki piersiowej i wypełnia przestrzenie pod obojczykiem. Ostatnim pociągnięciem, pomagającym nadać całej klatce piersiowej kształt, rzeźbę i urodę, są rozpiętki i krzyżowanie linek wyciągu bloczkowego.

Plecy
Nic tak nie wyrabia szerokich pleców jak podciąganie się na drążku, które rozciąga łopatki i tylne mięśnie ramion. Drążek do podciągania może się znajdować z przodu albo z tyłu szyi, ćwiczenie to może być wykonywane z obciążeniem lub bez - w każdym przypadku jest znakomitą metodą uzyskania tego wspaniałego wyglądu w kształcie litery V. Aby zbudować środkową i dolną partię pleców nie należy lekceważyć wiosłowania. Można wykonywać je na wiele sposobów: na siedząco przy użyciu wyciągu, w opadzie tułowia ze sztangielkami lub sztangą; lub też w leżeniu na ławce skośnej. Aby dotrzeć do dolnych mięśni grzbietowych i poprawić postawę ciała, nie wolno zapominać o włączeniu do programu (raz w tygodniu) martwego ciągu.

Barki
Jeśli chcesz mieć potężne i umięśnione barki, wykonuj wyciskanie. Możesz je robić zarówno na siedząco, jak i na stojąco na maszynie lub z ciężarkami trzymanymi z przodu albo z tyłu. Żeby rozwinąć tylne mięśnie naramienne, wykonuj unoszenie ramion w opadzie ze sztangielkami lub przy użyciu wyciągu bloczkowego. Szerokie barki zapewni ci unoszenie ramion bokiem ze sztangielkami lub przy użyciu wyciągu. Jeśli przednie mięśnie naramienne rozwijają się wolniej, dodaj kilka serii unoszenia ramion przodem ze sztangą, sztangielkami lub przy użyciu wyciągu.
Mięśnie czworoboczne wyrobią się dzięki podciąganiu wzdłuż tułowia oraz unoszeniu barków. Podciąganie wzdłuż tułowia najlepiej wykonywać ze sztangą lub wyciągiem, podczas gdy unoszenie barków może być wykonywane ze sztangami, sztangielkami, wyciągiem, na suwnicy pionowej oraz maszynie do wyciskania leżąc.

Mięśnie dwugłowe ramion
Jedną z najlepszych metod rozbudowania masy bicepsów jest unoszenie przedramion w pozycji stojącej z użyciem sztang, sztangielek, wyciągu lub suwnicy. Unoszenie przedramion w pozycji siedzącej na ławce skośnej ćwiczy długi brzusiec mięśnia dwugłowego. Ćwiczenie ze sztangą, sztangielkami lub wyciągiem na modlitewniku wyrabia dolną partię mięśnia dwugłowego. Mięsień znajdujący się pod bicepsem (brachialis) pracuje, kiedy wykonujemy unoszenie przedramion ze sztangielkami podchwytem. Ćwiczenie w pozycji wyizolowanej zaś wpływa korzystnie na kształtowanie szczytu mięśnia dwugłowego ramienia. O wyborze rodzaju treningu decyduje instynktowne "wyczuwanie" tego, co dla danego zawodnika jest korzystne.

Mięśnie trójgłowe ramion
Aby zwiększyć ogólną masę mięśni trójgłowych, nieocenione jest wyciskanie francuskie (leżąc, siedząc lub stojąc, z użyciem suwnicy, sztangi, sztangielki lub wyciągu) oraz wyciskanie na ławce, w wąskim uchwycie. Ulubionym ćwiczeniem wielu kulturystów, nadającym ładny kształt mięśniom trójgłowym, jest prostowanie ramion na wyciągu lub ze sztangą. Nacisk na poszczególne głowy mięśnia trójgłowego można zwiększyć przez prostą zmianę rodzaju używanej sztangi. Ćwiczenie ze sztangą prostą wzmacnia środkowe i wewnętrzne głowy mięśnia trójgłowego, z łamaną zaś (zwłaszcza prostowanie ramion) wyrabia długą głowę zewnętrzną.

Mięśnie czworogłowe uda
Ktoś spytał mnie, jakie ćwiczenie zrobiłbym po to, aby zaangażować całe ciało? Nie ma wątpliwości -to przysiady. Są one nie tylko jednym z ćwiczeń nóg, ale jednocześnie pracują przy nich inne części ciała (plecy, barki, mięśnie brzucha, ramiona). Przysiady wykonywać można na suwnicy pionowej lub ze sztangą trzymaną na poziomie przednich mięśni naramiennych, górnej części klatki piersiowej lub na karku. Pod piętami można umieścić bloczek, aby zwiększyć równowagę i obciążyć mięśnie czworogłowe uda. Innym sposobem wzmocnienia mięśni czworogłowych jest przysiad, wykonywany na maszynie lub z gryfem umieszczonym pod mięśniami pośladkowymi. Wyciskanie nogami, pod kątem prostym lub pod kątem 45°, wyrabia mięśnie czworogłowe, jednak większy nacisk położony jest tu na przyczepy mięśni dwugłowych uda. Pod koniec wykopu prostowanie nóg na ławce płaskiej, aby uzyskać lepszą separację środkowej i dolnej części mięśnia czworogłowego lub na ławce skośnej (separacja górnej części mięśni). Należy eksperymentować i zmieniać ustawienie stóp, aby dostarczyć bodźców różnym częściom uda: wewnętrznej (palce do środka), środkowej (palce prosto) oraz zewnętrznej (palce na zewnątrz).

Mięśnie dwugłowe uda
Przy zróżnicowaniu ćwiczeń nóg, wypełnianie mięśni dwugłowych uda nie jest problemem. Służą do tego: uginanie nóg - na stojąco, siedząco lub z wyciągiem, który ma na drążku uchwyty dla nóg - martwy ciąg z prostymi nogami oraz prostowanie tułowia w zwisie. Nie musisz wykonywać wszystkich tych ćwiczeń tego samego dnia. Spróbuj kilka z nich w jednej sesji, a inne w następnej. Jest taki drobny trick, który pomoże ci lepiej poczuć pracę mięśni - podczas uginania nóg, obciągnij palce stóp.

Łydki
Duże, kształtne łydki naprawdę robią wrażenie. Oto ćwiczenia, które zapewnią im znakomity rozwój. Wspięcia na palce w pozycji stojącej są wspaniałym ćwiczeniem całego mięśnia łydki ze szczególnym uwzględnieniem mięśnia brzuchatego. Wspięcia w pozycji siedzącej dobrze napinają i pogrubiają łydkę. Wspięcia na palce w pochyleniu tułowia na suwnicy lub z partnerem są inną świetną metodą wyrobienia całego mięśnia łydki, zwłaszcza jego wewnętrznej strony. Pamiętaj o zmianie pozycji palców, aby poruszyć wewnętrzne, środkowe i zewnętrzne głowy mięśnia łydki.

Mięśnie brzucha
Istnieje wiele ćwiczeń na mięśnie brzucha. Zaproponuję dwa, które dotyczą środka i dolnej części mięśni brzucha. Są to: skłony i podnoszenie nóg w zwisie. Skłony są doskonałą metodą uaktywnienia wszystkich mięśni brzucha. Kiedy wykonujesz to ćwiczenie, ręce trzymaj przed sobą, nie za głową. Zmniejszy to ryzyko nadwerężenia i urazu szyi. Podnoszenie nóg w zwisie działa na dolne mięśnie brzucha. Jeśli będziesz unosił nogi w skosie, dodatkowo włączysz mięśnie międzyżebrowe. Pamiętaj: aby mięśnie brzucha byty całkowicie napięte, należy lekko zgiąć tułów. Stosuj te różnorodne ćwiczenia, a dostarczysz swoim mięśniom zmiany i intensywności potrzebnej im do wzrostu. Ciało szybko przyzwyczaja się do stawianych przed nim wymagań. Aby utrzymać jego wzrost, należy nieustannie trzymać je w niepewności poprzez ciągłe zmiany porządku i rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Najważniejsze jednak to czerpać przyjemność z treningu. To zapewni ciągły wzrost. W następnym numerze napiszemy szerzej o zróżnicowaniu treningów i ich wpływie na dostrojenie tempa waszych postępów. Do tego czasu utrzymuj sprawność!

W razie co pytajcie..uzupełniajcie

Ostatnio edytowany przez Ozzy (2012-12-22 20:08:09)


Pomogłem ? Daj punkt

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
gdzie można znaleźć pokemony leczenie nerwicy kolobrzeg cynkuwka ktos kto sie czesto denerwuje kolczyki orochimaru cena